RETURN TO RESULTS MAIN PAGE
SECTION C of WELSH STUD BOOK - WELSH PONY OF COB TYPE

Judge : Mr. J.G. Berry (Betws)

 

CLASS  21  :  Mare without foal at foot or gelding, four years old and over

No. of entries  :  14

 

1

Mr. P.R. Sulsh’s HYWI RHIAN 116417 ch mare 5 yrs by Poundy Druid x Talon Bobbydazzler.

2

Mr. & Mrs. R. Howard’s BOCKMER GLORY BEE 113904 ch mare 6 yrs by Synod George x Chelsea Rita.

3

The Reed Family’s TYNGWNDWN MISCHIEF 107417 ch mare 8 yrs by Nebo Bouncer x Tyngwndwn Moonlight.

 

CLASS  22  :  Stallion  -  four years old and over

No. of entries  :  6

 

1

Mrs. K. Panayiotou’s PARVADEAN DIPLOMAT 44176 bay stallion 9 yrs by Synod Replay x Dewin Della.

2

Mr. & Mrs. F. James’ FAIRBOURNE MASTERPIECE 55173 liv/ch stallion 4 yrs by Poundy Druid x Hywi Lady Fay.

3

Mr. & Mrs. Bettell’s DONYS FLASH HARRY 29676 liv/ch stallion 16 yrs by Leyeswick Flyer x Synod Glory Bee.

 

CLASS  23  :  Brood Mare with own foal at foot

No. of entries  :  6

 

1

Mrs. E. Rapps’ PERRYGROVE DAYBREAK 101999 ch mare 9 yrs by Menai Rancher x Perrygrove Moonbeam.

2

J. Davis’ POPSTERS JUST-ROSIE 108344 ch mare 8 yrs by Paddock Lightning x Coediog Catrin.

3

Mr. R.J. Davies’ HYWI BOSSY BOOTS 100605 liv/ch mare 10 yrs by Talon Teifion x Talon Bobbydazzler.

 

CLASS  24  :  Foal  -  eligible for registration in Section C to be accompanied in the ring by its dam

No. of entries  :  8

 

1

Mrs. A. Rogers’ BRYNGELLI SIAN bay filly foal by Synod Masterman x Synod Raquel.

2

Mrs. E. Rapps’ PERRYGROVE OWEN GLYNDWR ch colt foal by Nebo Liam x Perrygrove Daybreak.

3

D.C. Edwards & T. Thomas’ ABERCIPPYN ch colt foal by Escley Tumble x Abercippyn Cari Ddu.

 

CLASS  25  :  Yearling Colt

No. of entries  :  9

 

1

R. Jordan’s TY’REOS KRISTIAN 60741 bay yearling colt by Wyken Rob Roy x Ty’reos Furiosa.

2

Mr. &Mrs. P. Keyte’s OAKMILL LLYWELYN 60765 ch yearling colt by Talon Tristan x Glaengwon Eleanor.

3

Peter Hussey’s D’ABERNON ROCK D.J. 61508 ch yearling colt by D’Abernon Wannabe x D’Abernon C.J.

 

CLASS  26  :  Colt  -  two or three years old

 No. of entries  :  8

 

1

R. Fenech’s ANNOD ST. BERT 59343 ch colt 2 yrs by Tyas Eiddwyn x Talon Bobby Ddu.

2

Peter Hussey’s D’ABERNON ICON 57590 ch roan colt 3 yrs by Hengwys Tywysog x Tonlyn Lady Carla.

3

J.A. Woodland’s GELLIHAF HARVEYch colt 2 yrs by Estoro Harlequin x Cwmgelli Heulwen.

 

CLASS  27  :  Gelding  -  one to three years old

No. of entries  :  0

 

CLASS  28  :  Yearling filly

No. of entries  :  17

 

1

Mr. B.P. Jeneson’s HARDYS LADYBIRD 130843 ch yearling filly by Northleach Gigolo x Rhyd Ddu Lilias.

2

Mrs. A. Abrahall & Mrs. D.Jordan’s WYKEN LADYBIRD 129106 bay yearling filly by Wyken Rob Roy x Synod Lady Kate.

3

Rodley Welsh Ponies’ RODLEY ROSE 128810 ch yearling filly by Popsters Loaded Weapon x Parvadean Review.

 

CLASS  29  :  Filly  -  two or three years old

No. of entries  :  11

 

1

Mrs. E. Rapps’ PERRYGROVE SUNRISE 122105 ch filly 3 yrs by Nebo Bouncer x Perrgrove Daybreak.

2

Mr. & Mrs. R. Howard’s HOLMELEA CHARISMA 123193 bay filly 3 yrs by Synod the Messiah x Parvadean Rebecca.

3

Mr. B.P. Jeneson’s HARDYS GLORIANA 122762 bay filly 3 yrs by Synod Rascal x Synod Georgianna.

 

The Kingdown Cup presented by Mr. & Mrs. W.J. Richards for Best Youngstock

Mrs. E. Rapps’ PERRYGROVE SUNRISE

 

The Badger Cup presented by the late Major J.J. Crotty for the CHAMPION

Mr. P.R. Sulsh’s HYWI RHIAN.

 

RETURN TO RESULTS MAIN PAGE